Pokazy Slajdów i wystawy fotograficzne

Naszym celem jest pokazanie miejsc mało znanych, ciekawych, wartych poznania - może odwiedzenia.

Proponowane pokazy to plon parunastu lat podróży i zwiedzania, plon zainteresowań połączonych nie tylko z podróżowaniem, ale również studiowaniem wielu publikacji poświęconych pokazywanym regionom, spotkań z ludźmi dla których te rejony to Ojczyzna, tych dla których to fascynacja, i tych dla których to obiekt studiów i pracy.
W ten sposób zapewniamy prawdziwość nie tylko przezroczy, ale również wiadomości przekazywanych podczas spotkań z Państwem.

Dla dorosłych to mo_liwość poznania nieznanych krain - lub wywołania wspomnień porawnań z własnymi doznaniami, dla młodzieży - poznanie często nieznanego i na razie nieosiągalnego, inspiracja na przyszłość, lub tylko zobaczenie po prostu czegoś nieznanego. A może poznanie kraju do którego wybierają się na wakacyjną włóczęgę? Zapraszamy wszystkich, gdyż każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Oferowane pokazy zdobyły II miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Podróżników "Trzy żywioły", III na I Ogólnopolskim Zlocie Miłośników Podróży oraz uznanie Ambasady Republiki Albanii w Posce.


Przygotowane mamy równie_ trzy tematyczne wystawy fotograficzne:Albania

Albania-Piękna nieznajoma
to opowieść o Albanii, przepięknym kraju, mało znanym, owianym różnymi opowieściami dobrymi i złymi. Kraj który w konfrontacji z rzeczywistością przyjemnie rozczarowuje zwolenników ciszy i spokoju, miłośników dzikiej i nieskalanej przyrody pośrodku Bałkańskiej części Europy.Montenegro

Miejscówka w Montenegro
jak każdy bałkański kraj Czarnogóra nie pozbawiona jest kontrastów. Wakacyjna alternatywa dla miłośników Adriatyku, ciepła i bałkańskiej gościnności. Postaramy się zapoznać Widzów z wybrzeżem, górami, kanionami i klimatem Czarnogóry.


S_owacja

Słowacki Raj dla każdego
fotoopowieść ukazująca mniej i bardziej znane zakątki tego lubianego przez polskich turystów kraju. Co kryje przed nami Słowacja - na ziemi, pod ziemią i za murami swoich zamków. Czy Tatry i droga przelotowa na południe to wszystko... postaramy się pokazać, że to piękny, ciekawy kraj który ma wiele do zaoferowania turyście.


Ba_kany

Bałkany - teren nieuczesany
Z jednej strony barwne nadmorskie kurorty, wypoczynek, zabytki. Z drugiej strony zaś ich historia, miejsca, w których czas się zatrzymał, gdzie życie odmierza się innym rytmem, bez pośpiechu, codziennej pogoni, niekoniecznie do końca posprzątane. Miejsca znaczone niezmąconą przyrodą, śpiewem wiatru na graniach i rechotem żab wieczorami w górskich jeziorach, nieobleganymi przez turystów, majestatycznymi kanionami, zagubionymi w głuszy wioskami i ich uśmiechniętymi, życzliwymi gospodarzami. Bałkany - teren nieuczesany - ano właśnie, takie są i takich szukamy.

Kosovo

Kosovo - podróż ponad podziałami?
Najmłodsze państwo Europy, kraina zwana dawniej Dardanią tu naocznie można przekonać się, że bałkański lont tli się nieprzerwanie. O kraj ten nadal toczy się krwawy spór. Tu zobaczyć można kolebkę prawosławia, illiryjskie stanowiska archeologiczne, wspaniałe góry, jaskinie, a także zabytkowe, multietniczne miasta. Postaramy się pokazać ten kraj bezstronnie - jego historię, dzień dzisiejszy, przyrodę i ludzi.


Londyn

LONDYN - nieznanym szlakiem
Nie będzie Big Benu, nie będzie zmiany warty, nie będzie królewskich palaców. Będzie Londyn mało znany - dzielnice pakistańskie, hinduskie, najstarsze doki tego miasta, w których ongiś biło jego serce. Dzielnice, gdzie klimat XIXwiecznego Londynu sąsiaduje ze szklanymi wieżowcami banków i korporacji. Kilka milenijnych i turystycznych atrakcji jednak również się znajdzie.


Lw_w

Majówka we Lwowie
LWÓW - obecnie największe miasto zachodniej Ukrainy, datowane od 1256 roku, później stolica Galicji. Miasto, w którym splotła się historia Wschodu i Zachodu.
Tu ruszył pierwszy elektryczny tramwaj, tu ulice rozbłysły pierwszym ulicznym oświetleniem elektrycznym.
Proponujemy wycieczkę po znanych i rzadziej uczęszczanych miejscach Lwowa, a przede wszystkim po Starówce - wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, choć zobaczymy te_ inne zakamarki, perły narodowej kultury. Z ratuszowej wieży spojrzymy z góry na wszystkie strony starego Lwowa, odwiedzimy naturalnie Cmentarz Orląt Lwowskich, ale też zobaczymy, jak wygląda 1 Maja na lwowskim bazarze i bulwary podczas prawosławnych Świąt Wielkanocnych.

Rumunia

Drum Bun - po skarby Rumunii z Drakulą
Rumunia - to nie tylko wspaniałe zamki, Maramuresz i Bukowina! Wyrywamy Drakuli wiedzę o jej przyrodniczych skarbach. Odwiedzimy Jaskinie, Solne Góry, Rezerwaty pełne niespodzianek. Przemierzymy słynne szlaki drogowe i zobaczymy, co stracili turyści na udogodnieniach dla nich. Oczywiście spotkamy się z Drakulą :) - bez niego podróż przez Rumunię nie byłaby taka sama! Zapraszamy na tą nietypową poróż.


Podróże

Podróże małe i duże
Oferta skierowana do przedszkoli i najmłodszych klas szkół podstawowych.
Co to jest mapa, a co plan, czym się różnią i kiedy się je stosuje. GPS, jako nowoczesne połączenie obu tych nośników. Sposoby podróżowania, różne jego rodzaje.
Różnice pomiędzy krajami i miastami - w Ameryce, w Europie wschodniej, w południowej.
Co daje wejście na najwyższy punkt miasta (wieża telewizyjna, wieża widokowa, kopiec).
Fauna i flora - spotkanie z modliszką, skorpionem, wężem.
Kultury i wyznania - kołcioły, cerkwie, meczety.
Ale także kilka praktycznych uwag o wyposażeniu i bezpieczeństwie w podróży, jak się przygotować, co zabrać.
Na koniec Polska - kilka ciekawych miejsc, dla zaakcentowania, i_ nie trzeba jeździć/latać na krańce Świata, by zobaczyć piękne miejsca, wręcz należałoby zacząć od Polski - naszej Ojczyzny, ją poznać, tu są też miejsca "NAJ".
I kilka porad, jak nauczyć się patrzeć, jak smakować to , co się widzi, jak docenić każdą chwilę, którą przeżywamy.

Wilno

Wilno - barok na 7 wzgórzach
Wilno – najbardziej barokowe miasto na północ od Alp, a jednocześnie, ponoć, podobnie jak Rzym – położone na 7 wzgórzach.
To miejsce przenikania się kultur, narodowości, to miasto magiczne, będące jak naczynie z wodą – można zaczerpnąć szklankę, a można wypełnić morze!
Zaczerpniemy więc spory łyk tego miasta. Zaczniemy od Ostrej Bramy i cudownego obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej, przejdziemy głównymi ulicami miasta, delektując się kilkunastoma (z ponad 45ciu) sakralnymi obiektami, ich wnętrzami, historią. Zobaczymy miasto z wysoka, z kilku punktów widokowych, ale wejdziemy też do najmniejszych zakamarków i podwórek, gdzie nikt nie zagląda, których nie widzieli nawet mieszkańcy tego miasta.
Przejdziemy też przez granicę państwa ... które nie istnieje! Odwiedzimy bowiem autonomiczną „Republikę Zarzecza”, mającą swego prezydenta, konstytucję oraz Święto Niepodległości obchodzone w ... prima aprilis!
Oddamy pokłon sercu marszałka Piłsudskiego, Jego Matce i wielu innym, spoczywającym na Rossie.
Dla miłośników „shoppingu” będzie przejście prestiżowym Prospektem Gedymina, nieodłącznie kojarzącym mi się z londyńską Oxford Street. Pokażę archiwalne już zdjęcia „zielonego mostu” jeszcze ze słynnymi posągami z czasów chwały sowieckiej. A na koniec Zwierzyniec, dzielnica Wilna, gdzie czas się zatrzymał, gdzie w XVI wieku polowali Radziwiłłowie, a dziś można odetchnąć wśród urokliwych, kolorowych chałupek, wśród zieleni i parków. Zapraszam na wycieczką do pięknego Wilna śladami historii naszych przodków, obecnej stolicy niepodległej Republiki Litwy.

Cypr

Cypr - wstrząśnięty, nie zmieszany
Cypr - targany wstrząsami tektonicznymi, niszczącymi i zmieniającymi dzień codzienny jego mieszkańców od czasów starożytnych. Dziś Targany wstrząsami terytorialnych sporów, które jak na razie również trwale go dzielą. Równocześnie piękny, wręcz bajkowy - historia, architekrura, przyroda - wszystko zmieszane, jak w czarodziejskim tyglu.
Cypr Grecki, czy Cypr Turecki? A może po prostu Cypr? Piękny i różnorodny - jak jego losy. Poznajmy, czym kusi i wabi.***  Kliknij, aby powiększyć zdjęcie!  ***